2016 m. rugsėjo 29 d. | 13.08

Baltijos akcijų rinkų apžvalga, 10 13

R.Bulatovas

2006-10-15 23.23

Penktadienį prekyba vyko po Mažeikių naftos (MNF1L) gaisro ženklu. Nors Vilniaus birža priėmė savalaikį sprendimą sustabdyti prekybą šiais vertybiniais popieriais, kol nebus pateikta daugiau informacijos apie šį incidentą, bendrą prekybą veikė slogios nuotaikos. Rinkos dalyviai spėliojo, kaip anksčiau ar vėliau atnaujinta prekyba paveiks visų bendrovių kursus. Dienos metu rinką pasiekė daug įvairios informacijos apie gaisrą, jo pasekmes ir galimus naftos koncerno nuostolius.

 

Dėl pačių nuostolių - ekspertai mini keliasdešimties milijonų sumas, kai kuriais vertinimais nuostoliai gali sudaryti iki 150 mln. Lt. Kaip žinia, visi Mažeikių įrenginiai bei nutrūkusio verslo rizika yra apdrausti tarptautinėje draudimo rinkoje, taigi kokia suma besusidarytų – ją padengs draudimas. Pačios įmonės franšizė gali siekti keletą milijonų – taigi tokia ir bus tiesioginė įtaka bendrovės pelnui. Be to paaiškėjo, kad sprogęs mazuto giluminio perdirbimo įrenginys pradėtas eksploatuoti tik 1990 metais, o anksčiau naudotas analogiškas įrenginys yra savo vietoje įmonės teritorijoje, po naujo įrenginio paleidimo jis buvo užkonservuotas, ir įmonė galės grįžti prie darbo įprastu ritmu jo po kelių savaičių. Tuo turėtų būti nuraminti kai kurių investuotojų nuogąstavimai, kad kol vyks naujo įrenginio statybos ir montavimo darbai įmonė negalės dirbti pilnu pajėgumu. Dar reikėtų atkreipti dėmesį, kad nukentėjusi kolona tėra tik viena iš pagalbinių, efektyvumą didinančių komplekso dalių. Pagrindinė krekingo kolona gaminanti benziną, aviacinį kurą ir t.t. nėra nukentėjusi ir pagrindinis gamybos procesas tikrai nesustos, tiesiog sumažėjo dyzelino išeiga.

 

Kito pobūdžio informacija atėjo iš Lenkijos. Vėlyvą popietę buvo pranešta, kad Lenkijos naftos koncernas atideda Mažeikių naftos įsigijimui reikalingo finansavimo sutarčių pasirašymą. Iš karto atsirado spekuliacijų, kad tai galimai reiškia koncerno pasitraukimą iš įsigijimo sandorio. Vėliau paaiškėjo, kad šis atidėjimas įvyko tikrai ne PKN Orlen iniciatyva - sandorį finansuojantys bankai pageidavo gauti papildomos informacijos apie gaisrą Mažeikiuose. Akivaizdu, kad be turto įkeitimo laikinai finansuojantys įsigijimą (bridge-finance) bankai nori žinoti daugiau apie nuostolių mastus bei, kas yra svarbiausia, apie įmonės draudimo pobūdį. Pats PKN Orlen dar kartą savo atstovų ir paties įmonės vadovo lūpomis pakartojo pasiryžimą užbaigti sandorį. Didelio pagrindo teigti, kad įvykęs gaisras sąlygojo "ženklų įmonės vertės sumažėjimą", kuris leistų PKN Orlen nutraukti sandorį ar pakeisti pirkinio kainą, nėra, nes beveik visus nuostolius dėl gaisro (išskyrus franšizę) padengs draudikai.

 

Kai kas bando vesti analogijas su prieš kelerius metų įvykusiu gaisru Panevėžio Ekrane, tačiau šis palyginimas yra iš piršto laužtas. Jau prieš gaisrą panevėžiečių įmonės reikalai klostėsi gana liūdnai, ir įmonė būtų bankrutavusi nepriklausomai nuo to, ar būtų buvęs įvykęs gaisras ar ne. Įmonė gamino mažai reikalingą produktą pagal senos kartos technologiją, todėl įmonė buvo iš esmės pasmerkta. Neveltui po Ekrano gaisro net atsirado spėjimas, kad gaisras buvo labai "patogus", nes sudegė produkcija ir gamybos linija, su kuriais ir taip buvo neaišku ką daryti. Tyčinio padegimo versija nebuvo įrodyta, bet liko ir daug neatsakytų klausimų. Ekraną draudusi Zurich Insurance be papildomų komentarų pasitraukė iš Lietuvos rinkos.

 

Tuo tarpu Mažeikių produkcija ne tik reikalinga, jos gaminamų produktų šiuo metu jau trūksta rinkoje. Lenkijoje jau pabrango dyzelinis kuras – penktadienį PKN Orlen pakėlė šios kuro rūšies didmeninę kainą. Šiuo metu Europos dyzelino rinka yra išbalansuota, ir paklausa šiek tiek viršija pasiūlą. Sutrikus Mažeikių naftos dyzelino gamybai, prognozuotinas dyzelino brangimas. Apibendrinant, galima numatyti itin aktyvią prekybą Lietuvos naftos koncerno akcijomis ir didelius akcijų kainos svyravimus.

 

Rinkos dalyviams besiruošiant Mažeikių naftos akcijų prekybos atnaujinimui lėšos buvo išiminėjamos iš beveik visų listinguojamų pozicijų. Pastebimai atpigo Ūkio banko (UKB1L) akcijos – iki 2,75 Lt, apyvarta siekė 1,28 mln. Lt. Prekybos metu buvo pasiektas ir 2,71 Lt lygis.

 

Įdomiausia naujiena šioje pozicijoje pasirodė jau po prekybos – internetinėje DELFI konferencijoje su didžiausiu banko akcininku p. Romanovu. Kaip žinia, penktadienį per Biržos informacinę sistemą buvo galutinai patvirtinta, kad GE Money įsigijo Latvijos Baltic Trust Bank. Apie tai jau buvo rašoma spalio pradžioje, tačiau vėliau šį pranešimą buvo bandyta neigti. Dabar jau tiksliai žinoma, kad vienas didžiausių vartotojų finansų konglomeratas įžengė į Latvijos bankinių paslaugų rinką; prieš tai GE Latvijoje veikė per įsigytą lizingo bendrovę. Bendrovė keletą kartų yra patvirtinusi, kad ją domina visos Baltijos šalys. Taigi, ponas Romanovas penktadienį tiesiogiai paklaustas atsakė, kad savo turimą ŪB paketą (apie 40%) neplanuoja pardavinėti per Biržą, bet pasiūlys strateginiams investuotojui. Paklaustas, ar tai galėtų būti GE – jis tą faktą taip pat patvirtino. Beje, buvo pasakyta, kad tai ne vienintelis investuotojas, kuris domisi Ūkio banko verslu. Žinant, kad GE beveik niekada nevysto verslo nuo nulio, ir kad jų plėtra naujoje rinkoje pradedama nuo lizingo, Ūkio banko lizingo įsigijimas šiai amerikiečių bendrovei būtų labai logiškas žingsnis. ŪBL yra vienas didesnių žaidėjų vartotojų lizingo srityje, tuo tarpu kitas įmanomas taikinys – Snoro lizingas – paties Snoro vadovybės teigimu šiuo metu nėra aktyviai parduodamas.

 

Nors ŪBL veikla yra sėkminga ir gana pelninga, ši įmonė susiduria su savo veiklos finansavimo problema. Jai gana sunku pritraukti ilgalaikių pigių pinigų, nes įmonė pati yra per maža, kad galėtų siekti išorinio finansavimo palankiomis sąlygomis. Ūkio banko galimybės skolinti susijusiai bendrovei yra ribotos dėl rizikos apribojimų ir nuosavo kapitalo dydžio. Be to paties Ūkio banko veikla sparčiai plėtojasi ir jis pats yra priverstas nuolat didinti kapitalą, kad galėtų vystyti nuosavą veiklą. Todėl investuotojo pritraukimas į ŪBL, kuris ne tik įsigytų akcijas, bet ir užtikrintų kredito linijų prieinamumą, tampa būtinybe. Galima prognozuoti, kad GE pirmiausia taptų ŪBL akcininku, o į ŪB investuotų kaip finansinis investuotojas. Atlikęs tinkamą analizę (due-diligence), GE gali perimti ir visą banką – o tai įvyktų jau kitais metais. Šis scenarijus tiksliai sutaptų su paties banko mintimis apie finansinio investuotojo atėjimą spalį ir strateginio investuotojo – 2007 metais. Bet kokiu atveju prekyba Ūkio banko akcijomis turėtų būti labai aktyvi ateinančią savaitę.

 

Antros pagal aktyvumą buvo TEO LT (TEO1L) akcijos. Jos kaip ir prognozuota krito – iki 2,30 Lt. Prekybos metu jos buvo smukusios iki 2,26 Lt, tačiau pakankamai greitai buvo sugrąžintos iki 2,30 Lt lygio. Apyvarta sudarė 585 tūkst. Lt. Jau kitą savaitę bus skelbiami bendrovės 3 ketvirčių rezultatai – prekyba turėtų išlikti aktyvi. Jeigu įmonė parodys bent minimalų pajamų augimą bei auganti fiksuotų linijų skaičių (dėl aktyvaus DSL prieigos pardavimo), šios akcijos galėtų atkovoti dalį paskutiniu metu prarastų pozicijų. 

 

Talino rinką pasiekia eilinius pasyvumo "rekordus" – penktadienį akcijų perleista tik už kiek daugiau nei 500 tūkst. eurų. Šiuo metu visų Baltijos šalių investuotojų žvilgsniai yra prikaustyti prie Mažeikių naftos istorijos, bei nuo kitos savaitės – tikėtina, kad ir Ūkio banko pozicijos, todėl prekyba visomis kitomis akcijomis slopsta.